koláž HN
StoryEditor

Ľudia, ktorí otriasli Slovenskom

29.03.2018, 00:00
Ich kauzy zostávajú dosiaľ obostreté závojom hmly. Pritom niektorí ich zaplatili aj životom. Traumy spoločnosti zostávajú stále otvorené. Žijeme v krajine, kde sa skutky nestali.

Tento štát sa mátožne prebúdza z ťažkej kómy. Spôsobili ju akísi pomätenci, lebo len takí dokážu siahnuť niekomu na život. V tomto prípade dokonca na dva – Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ktosi umlčal novinára a spolu s ním aj slobodu slova. Ján videl do špinavých, falošných a poznačených karát podvodníkom, ktorí dnes partiu už navyše hrajú so zakrvavenými rukami.

Môžeme sa tisíckrát pýšiť naštartovanou ekonomikou, ukazovateľmi rastu a plným vreckom, keď je prázdne to druhé – morálne. A práve v ňom spočíva skutočný marazmus spoločnosti.

Piliere demokracie sa otriasajú v základoch. Novodobé dejiny Slovenska však dokazujú, že na hubu padla už neraz. V dnešnom, tak trochu netradičnom Focuse, vám prinášame štyri príbehy. Každý jeden z nich je neopakovateľný, no cez všetky sa ťahá jedna niť. Akoby sa nad každou kauzou a Slovenskom súčasne vznášali rozostretí démoni s temnými tieňmi podozrení, špekulácií a sledovaní. Druhou niťou ich zošíva fakt, že ani jeden z nich nebol doteraz objasnený.

Študenta Daniela Tupého beštiálne zavraždili v roku 2005. Dosiaľ zostáva nemým výkričníkom spoločnosti. Jeho rodičia až príliš dobre vedia, čo je prísť o dieťa. Preto sa netreba čudovať Danielovmu otcovi, že nikto mu nevyvráti presvedčenie. „Obeť je občan druhej kategórie a páchateľ má väčšie práva ako on!“
Hedvigu Malinovú zbili a dokopali o rok neskôr, v roku 2006.

Vtedy bola študentkou, dnes je matkou troch detí, no na spravodlivosť stále čaká. Svojím spôsobom má veľké šťastie. Prežila. Jej advokát Roman Kvasnica v rozhovore pre HN hovorí: „Systém, ktorý sa na Slovensku stvoril, teraz už aj vraždí.“ Neskutočná krajina...

Aj niekdajší predseda Ústavného súdu môže schytať guľku priamo do srdca. Prominentný právnik Ernest Valko riešil kauzy, v ktorých sa točili milióny eur. Jeho dcéra Jana by bola rada, keby sa vražda konečne vyšetrila, ale, ako nám povedala: „Nechám sa prekvapiť, hoci ten motív mi stále nesedí.“

Posledným príbehom je skon exposlanca Františka Gauliedera, ktorého kauza vylúčenia z parlamentu vyvolala medzinárodnú aféru. Jeho smrť spred roka vyšetrovatelia vyhodnotili ako samovraždu, ktorej len ťažko uveriť. Zvlášť, keď vyšetrovanie vo veci obmedzovania osobnej slobody pokračuje.

Demokracia ako hrdzavejúca poistka novinárskej slobody je názov analýzy z pera našej redaktorky Lucie Rusnákovej a zároveň symbolickou bodkou za dnešným Focusom. Známa česká žurnalistka Petra Procházková v nej hovorí jasnou rečou: „Politici sa nevedia vyrovnať s tým, že novinári sú strážni psi.“

Prajeme vám príjemné a predovšetkým užitočné čítanie.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. apríl 2024 00:19