4. IT aj filmy

Snímka: Flickr/ Klearchos Kapoutsis

A tou sú nepochybne informačné technológie, v ktorých bulharskí experti slávia nejeden úspech.

„Naša krajina sa v oblasti IT stáva skutočne dominantným hráčom. Platy sú v tomto segmente vysoko nad celonárodným priemerom. Technická univerzita v Sofii vypúšťa každý rok na trh množstvo kvalitných matematikov, analytikov, technikov či programátorov,“ zdôrazňuje pre HN Stojan Čochadžiev, hlavný expert oddelenia medzinárodných vzťahov radnice v Sofii.

Na bulharskom trhu vďaka tomu pôsobí viacero úspešných IT spoločností, ktoré prerazili aj za hranicami. Tie lákajú späť do krajiny bulharských expertov pracujúcich pre technologické firmy v cudzine.

Do Bulharska sa tak podľa Čochadžieva vrátil jeden IT špecialista, ktorý dlhé roky pôsobil priamo v centrále Microsoftu v legendárnom kalifornskom Silicon Valley. Doma založil vlastnú firmu, ktorá je veľmi ambiciózna. Okrem Bulharov zamestnáva vo svojich radoch takisto špičky z iných krajín.

Ďalším odvetvím, v ktorom si Bulhari získali svetový rešpekt, je filmový priemysel. UNESCO nedávno vyhlásilo Sofiu za kreatívne mesto v oblasti kinematografie. Krajina láka veľké produkcie.

Sylvester Stallone, ktorý je osobným priateľom bulharského premiéra Bojka Borisova, tu vlani nakrúcal piaty diel svojej slávnej ságy Rambo. V Bulharsku vznikol pred ôsmimi rokmi aj film Barbar Conan v hlavnej úlohe s akčnou superstar Jasonom Momoom.

Krajina hostila pred časom i štáby pracujúce na výrobe snímok ako Hitman, Postrádateľní či 300: Vzostup impéria. „Známi hollywoodski herci k nám chodia radi, produkcia je tu lacnejšia než na Západe,“ uvádza pre HN Biliana Genovová, riaditeľka oddelenia kultúry radnice v Sofii.

Spolupráci nepochybne prospel aj predaj tradičného bulharského štúdia Bojana jednej z najznámejších hollywoodskych značiek Nu Image and Millennium Films v roku 2005.

I vďaka spoločnosti Nu Boyana Film Studios dostal bulharský filmový priemysel prezývku Bulgawood. Štúdio je podpísané pod takými titulmi ako Hellboy či sériou Hitman.

Najčítanejšie témy