3. Na čo sa aerolinky majú pripraviť?

Snímka: TASR

To sú rekordné čísla. Podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov však v roku 2017 počet cestujúcich leteckou dopravou predstavoval 4,1 miliardy.

Prvý raz v histórii tak prevýšil štyri miliardy, čo znamená, že na svete letelo o 7,1 percenta viac ľudí ako rok predtým. Štatistiky združenia však minulý rok na jeseň avizovali, že sa očakáva ďalší medziročný nárast o sedem percent, čo by znamenalo ďalší rekord.

K zvyšovaniu záujmu o leteckú dopravu prispeli najmä nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré mali na celkovom počte cestujúcich podiel zhruba 30 percent. Napriek pozitívnym číslam v letectve to nemusí leteckým spoločnostiam pomôcť. Podľa Samuela Engela, výkonného riaditeľa letectva v poradenskej spoločnosti ICF, je veľkým problémom klesajúca ziskovosť.

„Vzhľadom na spomalenie ekonomiky bude pre aerolínie ťažké udržať sa s rastúcou kapacitou a nákladmi,“ vyjadril sa pre HN. Viaceré faktory podľa odborníkov naznačujú, že tento rok bude rozhodujúci v boji medzi leteckými veľkými hráčmi.

Michael Boyd, vedúci leteckého poradenstva pre Boyd Group International, tvrdí, že napriek redukovaniu leteckých spoločností na veľkých hráčov by mala pre letectvo vo všeobecnosti nastať stabilita a očakáva sa ďalší rast leteckého priemyslu. „Ceny pohonných látok budú poháňať ziskovosť leteckých spoločností.

V skutočnosti však stav globálnej ekonomiky určí osud jednotlivých leteckých spoločností,“ myslí si Glenn Hollister, vedúci cestovnej a dopravnej kancelárie ZS Associates.

Najčítanejšie témy