Masové popravy, ženy zavreté doma, prísna šaria. Čo čaká Afganistan pod krutovládou Talibanu?

Masové popravy, ženy zavreté doma, prísna šaria. Čo čaká Afganistan pod krutovládou Talibanu?

Vojnou zmietaná krajina zažíva masívny exodus ľudí. Rýchly prerod na prísne islamistickú spoločnosť vidno už dnes, otázkou zostáva, či Taliban dokáže viesť dialóg s vonkajším svetom.

Zúfalé snahy tisícok Afgancov utiecť z ich krajiny pred krutovládou militantného hnutia Taliban, ktoré v priebehu pár hodín obsadilo metropolu Kábul a zvrhlo vládu prezidenta Ašrafa Ghaního. Ženy v panike nakupujúce burky a ďalšie časti islamského oblečenia, aby sa zahalením tváre, vlasov aj celého tela vyhli hnevu či dokonca prísnemu trestu zo strany náboženských fanatikov. Ale i ľudia oslavujúci v uliciach afganských miest „oslobodenie“ a odchod spojeneckých vojakov výkrikmi ako Smrť Amerike.

Aj takto v týchto chvíľach vyzerá situácia v Afganistane, kde sa až s prekvapivou rýchlosťou vrátili po odsune spojencov na čele s Američanmi k moci radikálni islamisti z Talibanu. Na túto chvíľu čakali takmer dve desaťročia – od 13. novembra 2001, keď talibanský režim padol po americkom vojenskom zásahu. Ten nariadil vtedajší prezident USA George W. Bush v rámci priamej odvety za to, že Taliban odmietol Američanom vydať Usámu bin Ládina, šéfa teroristickej siete Al-Kajdá, ktorá len dva mesiace predtým zaútočila na dvojičky newyorského Svetového obchodného centra. Výsledkom bolo 20 rokov spojeneckej prítomnosti v Afganistane, kde sa v rámci desiatok rotácií vystriedali aj viac ako štyri tisícky slovenských vojakov.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako sa štáty snažia z Afganistanu evakuovať svojich občanov aj domácich spolupracovníkov, čo môžeme od Talibanu v budúcnosti očakávať aj to, kto má aké záujmy v tejto vojnami a konfliktmi zmietanej krajine.

Najčítanejšie témy