Zatýkanie aj brutálna sila. Ako Čína pretvára Hongkong na svoj obraz?

Zatýkanie aj brutálna sila. Ako Čína pretvára Hongkong na svoj obraz?

Výkladná skriňa Orientu postupne čoraz viac dostáva tvár východoázijského kolosa.

„Cestou do hotela si dávaj pozor, v okolí sa opäť začali protesty. Môže to byť nebezpečné,“ upozorní ma môj známy Wang, 38-ročný majiteľ stánku s miestnou špecialitou – so zázvorovými žabími stehienkami. Je tropická noc, večeriam na typických hongkonských nočných streetfoodových trhoch. Píše sa november 2019 a Hongkončania už vyše pol roka protestujú proti stupňujúcej sa moci Číny a za zachovanie svojej demokracie a štýlu života.

Panoráma rozžiarených výškových budov sa odráža od hladiny Viktóriinho prístavu. Vertikálne mesto superlatívov s najväčším počtom mrakodrapov na svete, ktoré patrí medzi najhustejšie osídlené sídla s jednými z najvyšších príjmov na obyvateľa. Perla Orientu, ktorá sa dlhé desaťročia zaraďuje medzi najväčšie obchodné a finančné centrá sveta. Aj takéto prívlastky dostáva Hongkong vo svetových médiách. Môžete si tu dať drink v najvyššom bare na svete alebo sa navečerať v najlacnejších michelinovských reštauráciách za pár eur.


Prestíž Hongkongu však rokmi bledne. Ponára sa do tieňa sociálnych, ekonomických a politických konfliktov, ako aj nekončiacich sa protestov jeho obyvateľov proti stupňujúcej sa moci komunistickej Číny. Práve tá ho snaží zmeniť na svoj obraz.

Najčítanejšie témy