1. Ako sa Pobaltie vzdialilo od ostatných?

Režim, ktorý dovtedy pevne zvieral všetky republiky pod centrálnou nadvládou z Moskvy, sa začal uvoľňovať. A svoju šancu využili aj národy, ktoré dlhé desaťročia mohli o nezávislosti len snívať.
Ako prví odštartovali boj o samostatnosť Pobalťania. Sovieti sa začiatkom roka 1991 pokúsili stopnúť tieto snahy silou. Výsledkom bolo okrem iného 15 mŕtvych a 900 zranených po tom, ako Moskva poslala do Litvy tanky.
Túžby obyvateľov troch štátov po nezávislosti dostali reálne kontúry druhého septembra 1991, keď ju oficiálne uznali Spojené štáty. A včera uplynulo 30 rokov od okamihu, keď tak urobil aj samotný Sovietsky zväz – teda v preklade Moskva.

Od tejto chvíle sa začal proces rýchleho vzďaľovania troch pobaltských štátov od zvyšku Zväzu. Litva, Lotyšsko a Estónsko dnes v niektorých oblastiach patria k premiantom nielen východnej Európy. Vo všetkých troch krajinách sa už platí eurom. Estónsko je považované za lídra celej Európskej únie v digitalizácii. Litva a Lotyšsko sú zase ťahúňmi v zlepšovaní podnikateľského prostredia.
Aj preto mnohé zahraničné investície smerujú práve sem. „Keď si dnes niekto povie, že potrebuje bankovú licenciu v EÚ, tak ide práve do Litvy. Nestojí to veľa peňazí, regulátor je moderný a pokrokový, rozumie všetkým veciam s tým spojeným. A je tam už vybudovaný ekosystém niekoľkých stoviek firiem a startupov, ktoré celý tento proces zvládli,“ uviedol pred časom pre HN Matej Ftáčnik, spoluzakladateľ Vacuum Group.

Najčítanejšie témy