2. Ako za vyspelými štátmi zaostáva rozvojový svet?

Snímka: Reuters

Minimálne prvú dávku niektorej vakcíny proti covidu už podľa servera ourworldindata.org dostali takmer dve pätiny obyvateľov našej planéty. Celkovo sa podalo viac ako 5,2 miliardy dávok a každý deň sa v súčasnosti nechá zaočkovať takmer 40 miliónov ľudí.

Tieto sľubné údaje dostanú úplne inú perspektívu, keď ich rozmeníme na drobné. Kým v Spojených arabských emirátoch, ktoré sú aktuálnym rekordérom v očkovaní, sa dosiaľ podalo 180 dávok na 100 obyvateľov a v Európskej únii necelých 120 dávok, na opačnom póle sú chudobné africké, juhoamerické či ázijské krajiny.

Afrika uvádza len 7,16 dávky na 100 obyvateľov, pričom aj v rámci čierneho kontinentu panujú obrovské rozdiely. Relatívne bohaté štáty ako Egypt či Juhoafrická republika majú mnohonásobne vyššiu zaočkovanosť než tie najchudobnejšie. Burkina Faso má aktuálne podaných len necelých 0,2 dávky na 100 obyvateľov a Konžská demokratická republika dokonca ešte o polovicu menej.

Zjednodušene povedané – v týchto krajinách s obrovskou mierou korupcie sa k vakcíne dostanú skutočne len tí najvplyvnejší, najmä politici či bohatí podnikatelia. V spomínanom východnom Kongu zmietanom dlhoročným vojnovým konfliktom to bol jeden človek z dvoch tisícok – za predpokladu, že najbohatší a najmocnejší si spolu so svojimi rodinami nechali vpichnúť po dve dávky. S prihliadnutím na fakt, že tieto krajiny nemajú v podstate žiadnu očkovaciu kampaň, je preto pre bežných občanov prakticky nemožné dostať sa v súčasnosti k vakcínam.

Najčítanejšie témy