4. Nadviaže svet spoluprácu s radikálmi?

Snímka: TASR/AP

Čína v pondelok oznámila, že je pripravená na priateľské vzťahy plné spolupráce s Afganistanom.

Rovnako ruské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Moskva nadviazala pracovné kontakty so zástupcami novej vlády v Kábule. Podľa moskovského rezortu diplomacie sa Talibanu podarilo stabilizovať situáciu v Kábule a nastoliť tam verejný poriadok.

O niečo skeptickejší je americký prezident Joe Biden. Šéf Bieleho domu priznal, že ho prekvapila rýchlosť, akou Taliban dobyl Kábul. Varoval tiež, že ak by v Afganistane došlo k napadnutiu Američanov či ich spojencov, odpoveď USA bude rýchla a tvrdá.
Afganistan v každom prípade neskončí izolovaný ako Severná Kórea. „Hlavní svetoví hráči oň majú záujem z viacerých dôvodov – či už ekonomických alebo geopolitických,“ pripomenul pre HN analytik Matej Kandrík, riaditeľ think tanku STRATPOL.
Pre Čínu je krajina dôležitá najmä z ekonomického hľadiska. Cez stredoázijský región by mal viesť projekt novodobej Hodvábnej cesty, ktorá prepojí Čínu s Európou pri prevoze tovarov. Okrem toho sa v Afganistane nachádzajú zásoby ropy, medi, striebra či ďalších komodít.

Pre Rusko, ktoré s Afganistanom zažilo krvavý konflikt už koncom 70. a v 80. rokoch minulého storočia, je zase táto krajina mimoriadne dôležitá z hľadiska jeho geopolitických stratégií. Preto sa dá čakať, že nový oficiálny líder Afganistanu reprezentujúci hnutie Taliban povedie politický dialóg s najvyššími predstaviteľmi týchto krajín a zrejme sa bude zúčastňovať aj na rôznych medzinárodných fórach, najmä v ázijskom regióne. Minimálne ak Taliban aspoň čiastočne dodrží svoje sľuby a nezavedie v Afganistane vyslovený teror.

Najčítanejšie témy