Predstaviteľ maďarskej vlády pre HN: So Slovenskom nás spája Dunaj aj elektromobilita

Snímka: Maďarské veľvyslanectvo na Slovensku

Prednedávnom ste v Bratislave diskutovali najmä o trvalo udržateľnom rozvoji. Je práve táto oblasť pre maďarskú vládu prioritou?
Áno, nepochybne je. Maďarsko si v otázke ochrany klímy stanovilo veľmi vysoké ambície. Bolo prvou krajinou v Európskej únii, ktorá dokončila interný proces ratifikácie Parížskej dohody. Zároveň bolo siedmou krajinou na svete – čím predbehlo spoločné rozhodnutie EÚ – ktorá ukotvila vo svojej legislatíve zámer, že do roku 2050 dosiahne klimatickú neutralitu na národnej úrovni.

Môžete spresniť, o čo v tejto legislatíve ide?
Spomínaný zákon potvrdzuje národný cieľ Maďarska, podľa ktorého krajina musí do roku 2030 znížiť emisie skleníkových o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Dosiaľ ich znížila približne o tretinu – v roku 2018 to bolo o 33 percent – pričom dosiahla výrazný hospodársky rast. Toto zníženie emisií je ôsmym najlepším výkonom spomedzi 27 členských krajín Európskej únie.

Koľko to je oproti priemeru Únie?
Naše emisie skleníkových plynov na jednu osobu predstavujú iba tri štvrtiny priemeru EÚ, čo je šiesty najlepší výsledok. Na svete môže o sebe tvrdiť iba 20 krajín, že sú schopné zvýšiť svoj hospodársky rast a súčasne znížiť emisie skleníkových plynov v podobnej miere ako Maďarsko. Výsledkom priebežného rozvoja kapacít súvisiacich so slnečnou a nukleárnou energiou bude výroba elektrickej energie v našej krajine do roku 2030 na 90 percent bez oxidu uhličitého. V tomto smere sme jednou z najúspešnejších krajín v Európskej únii. Takže stručne povedané – áno, táto otázka pre Maďarsko skutočne predstavuje prioritu.

Poznačila vaše aktivity v tejto oblasti prebiehajúca pandémia koronavírusu?
Naša vláda v priebehu minulého roka i napriek pandémii odštartovala plán ochrany prírody a klímy. Je jednoznačné, že v uplynulých mesiacoch bola v stredobode záujmu všetkých vlád predovšetkým ochrana pred ochorením COVID-19. V Maďarsku je mimoriadne úspešný očkovací program a pre rastúci pomer zaočkovanosti sa pandemická situácia momentálne zlepšuje. Zodpovedajúce ochranné opatrenia priebežne odvolávame. Toto však nie je dôvodom na to, aby sme pokračovali tam, kde sme pred pandémiou prestali.

Na čo sa chcete sústrediť?
Pandémia poukázala na mimoriadny význam obozretného využívania naš

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy