7. Čo si o univerzite myslia Maďari?

Snímka: TASR/AP

Podľa informácií Deutche Welle sú proti projektu dve tretiny Maďarov, čo znamená, že aj veľká časť samotných voličov Viktora Orbána. Ich obavy spočívajú najmä v zbytočne veľkom a nebezpečnom finančnom bremene.

Aký vplyv budú mať na projekt nakoniec tieto protesty? Dôležitým faktorom, ktorý môže rozhodnúť o osude školy, budú jednoznačne nadchádzajúce parlamentné voľby. Tie sa majú konať v apríli budúceho roka. Horúca téma čínskej univerzity sa preto vo svetle verejnej mienky môže začať vnímať oveľa citlivejšie. Je možné, že Orbán nebude chcieť riskovať, a preto projekt odloží, aby sa nestal predmetom kampane opozície.

Jedným z najväčších politických oponentov Viktora Orbána je budapeštiansky primátor Gergely Karácsony. Ten nedávno zaujal pre Čínu veľmi nepríjemným symbolickým protestom voči jej stupňujúcemu sa vplyvu v Maďarsku. Štyri ulice v priamom dotyku s miestom, na ktorom má byť vybudovaný univerzitný kampus, radnica nedávno premenovala. Komunistická univerzita tak bude susediť s ulicami, z ktorých jedna bude niesť meno Dalajlámu – tibetského duchovného lídra v exile, ktorého Čína označila za nebezpečného separatistu. Druhou je Ulica Slobodného Hongkongu, ktorá pripomína demokratické hnutie bojujúce proti silnejúcemu autoritárskemu vplyvu Pekingu v tomto meste. Tretia ulica bude venovaná martýrom z moslimského menšinového etnika Ujgurov, ktorí sú v Číne vystavení porušovaniu ľudských práv hraničiacemu s genocídou tohto národa. A nakoniec štvrtá ulica nesie meno celoživotne perzekvovaného biskupa Šie Šiguanga, predstaviteľa ilegálnej katolíckej cirkvi.

Starosta hlavného mesta pripomenul, že prestížna Stredoeurópska univerzita bola súkromnou americkou školou, ktorá štát nestála nič a zároveň poskytovala špičkové vzdelávanie mnohým maďarským občanom. Nová čínska univerzita je síce kvalitná svetová inštitúcia, no bude predstavovať veľmi veľkú záťaž pre štátny rozpočet a zároveň reprezentovať svetonázor Čínskej komunistickej strany.

Občianski aktivisti a analytici tvrdia, že profitovať z celého projektu bude hlavne Čína a z maďarskej strany len elity okolo premiéra Orbána.

Najčítanejšie témy