1. Čím sa snaží reštartovať Amerika?

Snímka: TASR

Zatiaľ čo Francúzsko alebo Taliansko zaviedli začiatkom tohto mesiaca v dôsledku opätovne narastajúcich denných prípadov počtu infekcií plošné lockdowny, v USA idú presne opačným smerom. Tamojšie úrady zrušili obmedzenia pri cestách do zahraničia pre ľudí, ktorí majú za sebou kompletnú vakcináciu. Nemusia sa preukazovať testami ani absolvovať karanténu.
Toto rozhodnutie má pomôcť reštartovať odvetvie cestovného ruchu, ktoré je v Spojených štátoch aktuálne na necelej polovici objemu v porovnaní so situáciou spred vypuknutia pandémie na jar minulého roka.

Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena pritom intenzívne pracuje na celkovom oživení ekonomiky zasiahnutej koronakrízou. Kongres v polovici marca odklepol rekordnú injekciu vo výške 1,9 bilióna dolárov, ktorá obsahuje priame platby ľuďom, pomoc menším firmám aj živnostníkom či podporu jednotlivých odvetví. A aby toho nebolo málo, Biden o niekoľko dní neskôr navrhol ďalší balíček v objeme 2,25 bilióna dolárov primárne na obnovu infraštruktúry. Do konca aktuálnej dekády by v rámci neho malo ísť vyše 600 miliárd dolárov do rozvoja dopravy. Ďalšie stovky miliárd by sa mali vynaložiť na rozvoj vysokorýchlostného internetu prakticky do všetkých oblastí Spojených štátov.

Najčítanejšie témy