4. Ako vakcíny znižujú počty obetí?

Snímka: TASR/Jaroslav Novák

Zjednodušene povedané – čím vyššie percento zaočkovaných ľudí, tým vyššia úroveň kolektívnej imunity a zároveň nižšie počty ľudí infikovaných koronavírusom a jeho obetí. A práve tie sú základnou podmienkou uvoľňovania opatrení.
Najlepšie to opäť vidno na číslach. V 66-miliónovej Británii za štvrtok pribudlo 18 mŕtvych a v deväťmiliónovom Izraeli dokonca žiaden. Podstatne lepšie než nám sa darí aj 330-miliónovým Spojeným štátom, ktoré sú v absolútnych číslach za celý čas pandémie na čele čiernych štatistík. Vo štvrtok tam na COVID-19 zomrela necelá tisícka obyvateľov. Len v 38-miliónovom v Poľsku pritom za rovnaký deň pribudlo takmer 700 mŕtvych a v 10-miliónovom Maďarsku viac ako 200.

Slovensko je v počte zaočkovaných mierne pod priemerom EÚ. Aspoň prvú dávku vakcíny už dostalo viac než 18 percent Slovákov. V tomto ukazovateli sme o niečo horší než Nemci. Počty infikovaných aj obetí sú pritom u nás stále vysoké. Vo štvrtok u nás podľahlo ochoreniu COVID-19 vyše 50 ľudí.
S napredujúcou vakcináciou však aj na Slovensku vidieť postupné znižovanie sily pandémie, a to vrátane počtu infikovaných aj obetí, hospitalizovaných či pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Najčítanejšie témy