5. Chce ruská armáda vytvoriť koridory?

Snímka: Reuters

V poslednom období sa na Kryme vystupňoval aj nedostatok vody, ktorá je tam už roky vzácnou komoditou. Rusko sa od momentu pripojenia Krymu borilo s problémom zabezpečenia dodávok pitnej vody aj elektrickej energie. Jedným z dôvodov formálneho začlenenia Krymu do sovietskej Ukrajiny v roku 1954 bola skutočnosť, že Krym bol napojený na ukrajinské rozvodné sústavy. Boli to časy, keď sa verilo, že Sovietsky zväz bude večný a naveky bude trvať aj kontrola Moskvy. Vodu však po roku 2014 Kyjev odpojil. Moskva teraz potrebuje tento problém vyriešiť.

Pozemné koridory cez Mariupoľ či Odesu by boli mimoriadne zraniteľné – vojaci by sa ocitli v úzkom páse medzi morom a bojaschopnou ukrajinskou armádou, ktorá je dnes už iná, ako bola v roku 2014. Je lepšie vyzbrojená a zocelená bojom. Ak by tento priechod ruské jednotky chceli efektívne udržať, museli by sa tlačiť hlbšie do vnútrozemia a čeliť ešte väčšiemu odporu ukrajinskej armády i miestneho obyvateľstva. V súčasnosti sa už ruskí vojaci nemôžu spoliehať na to, že by ich ukrajinskí obyvatelia vnímali ako osloboditeľov spod skorumpovanej kyjevskej vlády.

Hypotetické ciele, ktoré by stáli pred ruskou armádou, sú buď príliš malé na riskovanie ďalších sankcií, alebo priveľkým hazardom na to, aby obsadzovala rozsiahle časti Ukrajiny.

Najčítanejšie témy