3. Kam sa presúvajú vojská?

Snímka: Reuters

Na frontoch východnej Ukrajiny sa totiž znova prelieva krv. Koncentrácia ruských vojsk v blízkosti vzájomných hraníc je dnes najvyššia od začiatku konfliktu v roku 2014. Na Slovensku pritom často zabúdame, že v susednej krajine pretrváva tlejúci vojenský konflikt, ktorý sa môže hocikedy rozhorieť.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu minulý týždeň uviedol, že k ukrajinským hraniciam boli okrem dvoch permanentných armád nasadené ďalšie dve, ako i tri výsadkové jednotky. Správy naznačujú, že niektoré delostrelecké jednotky boli presunuté až zo Sibíri. Armádne velenie posilnilo Čiernomorskú flotilu, ku ktorej sa pridali štyri vojnové lode z Baltu.

Podľa Ukrajiny majú Rusi v odštiepeneckých oblastiach Donecka a Luhanska okolo tritisíc vojenských poradcov – dôstojníkov veliacich separatistickým jednotkám. Kremeľ však toto tvrdenie popiera. Hovorí, že ide o dobrovoľníkov bez poverenia Moskvy. Priznal iba presun štvortisícovej výsadkovej brigády z Volgogradskej oblasti na Krym.

Samozvané republiky medzitým vyhlásili mobilizáciu. Vzhľadom na dramatickosť situácie zvýšilo európske velenie amerických ozbrojených síl stupeň pripravenosti z potenciálnej krízy na potenciálnu bezprostrednú krízu, čo je najvyšší stupeň.

Najčítanejšie témy