1. Vďaka čomu sa Turci stali lídrami v očkovaní?

Snímka: Reuters

Očkovať sa začalo v polovici januára, druhú dávku vakcíny dostali prví Turci 11. februára.
Podobne ako na Slovensku či v ďalších európskych krajinách, aj v Turecku majú prioritu najohrozenejšie skupiny. V prvej fáze očkovania sa tak na zozname ocitli zdravotníci a zamestnanci sociálnej starostlivosti, ďalej obyvatelia domovov pre seniorov, rehabilitačných centier pre znevýhodnených či azylov pre ženy a deti. Vakcínu prednostne vpichli aj ľuďom vo veku nad 65 rokov.
V druhej fáze nasledujú zamestnanci kritickej infraštruktúry v prvej línii a ľudia vo veku 50 až 64 rokov. Očkovacia kampaň sa aktuálne nachádza práve v tejto fáze.
Tretia etapa zahŕňa ľudí s chronickými ochoreniami a dospelých vo veku 18 až 49 rokov. A napokon vo štvrtej fáze dostanú šancu na zaočkovanie všetci tí, ktorí túto príležitosť z nejakého dôvodu prepásli v predchádzajúcich etapách.

K predminulému týždňu dostalo prvú dávku vakcíny zhruba 9,4 milióna ľudí, kým druhou dávkou bolo zaočkovaných viac ako sedem miliónov ľudí. Celkový počet použitých dávok sa tak priblížil k číslu 16,5 milióna. „Hoci Turecko začalo v porovnaní s veľkým množstvom európskych krajín s vakcináciou relatívne neskoro, v priebehu krátkej chvíle sa stalo jedným z lídrov v počte zaočkovaných na 100 obyvateľov,“ pripomína Nezihe Ipek Aynuksa, ktorá sa už sama dala vakcinovať.
Tieto čísla sú podľa nej spoľahlivým indikátorom faktu, že vakcíny sú medzi obyvateľstvom všeobecne akceptované. Turci jednoducho očkovaniu dôverujú.
Samozrejme, verejnej mienke pomáha aj účinná informačná kampaň, ktorú úrady realizujú prostredníctvom rôznych kanálov. Jedným z príkladov je vakcinačná platforma ministerstva zdravotníctva.

Najčítanejšie témy