4. Hrozí Hongkongu odlev mozgov?

Snímka: Reuters

Opozičný politik Lo Kin-hei sa vyjadril, že v Hongkongu plánoval zostať tak dlho, kým bude schopný nájsť akýkoľvek legálny spôsob, ako šíriť svoje postoje. Obáva sa však, že veľa ľudí mesto opustí nadobro.

Proces vysťahovania podporil aj Londýn tým, že umožnil ľuďom narodeným pred odovzdaním Hongkongu do rúk Číny zaradiť sa do špeciálnej vízovej schémy, ktorá môže viesť až k získaniu britského občianstva. Lee Jonghyuk však tvrdí, že pre väčšinu obyčajných obyvateľov je emigrácia príliš nákladná, prípadne im ju nedovolí naviazanosť na mesto. A hoci budú aj naďalej nespokojní so zmenami nariadenými Pekingom, rozhodnú sa zostať, pretože politické práva napokon nie sú nevyhnutnou podmienkou života.

Od roku 2017 sa v mnohých správach ľudsko-právnych organizácií podrobne píše o prenasledovaní menšinového moslimského etnika Ujgurov v čínskom regióne Sin-ťiang. Má ísť o porušovanie ľudských práv vrátane násilného zadržiavania v stiesnených „reedukačných táboroch“ a likvidácii ich kultúry.

Stupňujúce sa obvinenia zo zneužívania Ujgurov americké ministerstvo zahraničia v januári dokonca označilo za genocídu. Toto predstavuje dilemu pre globálne módne značky. Čína sa podieľa asi 20 percentami na globálnej produkcii bavlny a podľa čínskeho štatistického úradu 80 percent z toho pochádza zo Sin-ťiangu. Obvinenia viedli mnoho firiem k dištancovaniu sa od takejto bavlny.

Najčítanejšie témy