2. Ako sa stupňuje autocenzúra a zatýkanie?

Snímka: TASR

„Čínska komunistická strana s najväčšou pravdepodobnosťou zničí vzájomnú dôveru medzi občanmi tým, že bude motivovať ľudí, aby úradom nahlasovali kritiku vlády,“ uviedol Lee Jonghyuk pre BBC.

Novými zmenami sú najviac zasiahnutí opoziční politici. Podľa nich sa pole ich pôsobnosti zužuje a hrozí, že budú úplne vylúčení z rozhodovacieho procesu. Nový systém bude totiž v budúcnosti určovať, kto môže a kto nemôže kandidovať do mestského zastupiteľstva. Opatrenia by ešte viac upevnili autoritatívny obrat, ktorý Hongkong urobil od zavedenia rozsiahleho zákona o národnej bezpečnosti v júni minulého roka a od zatknutia väčšiny jeho významných demokratických politikov a aktivistov.

Jonghyuk je presvedčený, že pre Hongkong je už neskoro. „Čínske vedenie sa nikdy nepoddá verejnosti. Nikdy neodvolá svoje rozhodnutia, a to ani po medzinárodnom tlaku,“ tvrdí akademik.

Hongkong pritom aj naďalej pokračuje v represiách voči disentu. Pred niekoľkými dňami odsúdili ďalších sedem prodemokratických aktivistov za organizovanie a účasť na nezákonných zhromaždeniach počas masívnych protivládnych protestov v roku 2019. Medzi nimi bol aj 82-ročný Martin Lee, veterán demokratického hnutia, prezývaný ako „otec demokracie“. Práve on je považovaný za jedného z najvýznamnejších obhajcov demokracie a ľudských práv v Hongkongu a v Číne.

Najčítanejšie témy