1. Čo sa deje v Rusku?

Snímka: Reuters

Mlátenie obuškami, kopanie do ľudí či nútenie ležať v snehu desiatky minút – to všetko v uplynulých dvoch víkendoch sprevádzalo protesty, ktoré sa konali vo viac ako 120 mestách po celom Rusku – od Petrohradu na severozápade až po Vladivostok na Ďalekom východe. Odhady najčastejšie hovoria o tom, že predminulý víkend demonštrovalo v uliciach ruských miest dovedna 150-tisíc ľudí. Podľa niektorých zdrojov sa ich zhromaždilo až štvrť milióna, aby vyjadrili podporu zatknutému opozičnému lídrovi a hlavnému kritikovi Kremľa Alexejovi Navaľnému.

Druhé kolo protestov nasledovalo uplynulú nedeľu a zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí. Tí do ulíc vyrazili napriek tomu, že ich úrady varovali pred porušením protipandemických opatrení. Ďalšie protesty sa konali včera pred moskovským súdom, kde sa konalo pojednávanie s Navaľným. Výsledkom týchto akcií je dovedna viac ako 10-zatknutých a desiatky zranených. „Kremeľ vedie vojnu proti ľudským právam a brutálne potláča volanie po slobode a zmene,“ uvádza sa v správe, ktorú HN adresovala organizácia Amnesty International Slovakia.

Hoci tvrdosť najnovších policajných zásahov je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím mimoriadna, pre analytikov nie je prekvapením. „Prezident Vladimír Putin nič iného nepozná. Jeho represívny aparát a silové zložky si s protestami nedokážu poradiť inak než mlátením ľudí, ich zastrašovaním a zatýkaním. Je to podobný modus operandi, ako vidíme už niekoľko mesiacov Bielorusku. Tam navyše používa aj masové mučenie. Oba aparáty sú tak skrátka vycvičené. Spoliehajú sa a orientujú len na vlastné prežitie,“ hovorí pre HN Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

Najčítanejšie témy