1. Ako Trump rozdelil Ameriku?

Snímka: Reuters

November 2016. Republikánsky kandidát Donald Trump, ktorému sa najmä ľavicové médiá vysmievajú a v prezidentských voľbách mu nedávajú takmer žiadnu šancu, s prehľadom poráža demokratku Hillary Clintonovú. „Je to víťazný typ, má to v krvi,“ glosujú jeho triumf komentátori po celom svete.

Trump sa ujíma moci a okamžite zavádza opatrenia, ktorými nielen posilní odpor demokratických voličov voči sebe samému, ale nájde si aj nových nepriateľov doma i za hranicami. Amerika je polarizovaná tak, ako už dávno nie. Zavedením dovozných ciel a vyhrážkami obchodnou vojnou odháňa aj takých verných a tradičných spojencov USA ako je Európska únia.

November 2020. Nad Trumpom v prezidentských voľbách víťazí demokrat Joe Biden. Celková účasť dosahuje takmer 64 percent. Ide o najvyššie číslo za ostatných 120 rokov. Aj to je jedným z dôsledkov Trumpovej politiky, ktorá viedla k hlbokému rozdeleniu spoločnosti.

Samotný Trump dostáva vyše 74,2 milióna hlasov, čo je o viac ako 11 miliónov viac než štyri roky predtým. „Je to prezident, ktorý má schopnosť osloviť ľudí. Nechýba mu istý typ empatie a charizmy. Napokon, ukázalo sa to aj teraz v samotných voľbách, keďže dostal od ľudí viac hlasov ako v roku 2016. Žiaľ, záver jeho vládnutia vyústil do veľkého zlyhania,“ uviedol v rozhovore pre HN slovenský minister zahraničných vecí a bývalý veľvyslanec v USA Ivan Korčok. Ten v septembri 2018 odovzdával v Bielom dome poverovacie listiny práve do rúk Donalda Trumpa.

Najčítanejšie témy