5. Krymská Tatárka pre HN: Rusi postupne kolonizujú celý anektovaný polostrov

Snímka: archív

Na ruských portáloch môžeme vidieť reportáže, ktoré hovoria o zlepšení situácie na ukrajinskom polostrove Krym od ruskej anexie v roku 2014. Životná úroveň sa mala výrazne zvýšiť aj krymským Tatárom. Ako sa na tieto správy pozeráte vy?
Ja ako predstaviteľka domácich, teda tatárskych obyvateľov Krymu, mám na to úplne odlišný pohľad. Nanešťastie, títo ľudia sú terčom pokračujúcej represívnej politiky zo strany okupačných úradov. Keďže na Kryme stále žije veľká časť mojej rodiny, mám informácie z prvej ruky o tom, čo sa tam deje. Rusi ukrývajú realitu pred svetom. Takže keby ste sa tam osobne vybrali pozrieť, nemáte šancu uvidieť skutočnosť. Od svojich príbuzných dostávam o tom informácie prakticky na každodennej báze.

Aká je teda realita?
Pavel, ak sa ako slovenský novinár Hospodárskych novín rozhodnete ísť tam, uvidíte nádherné pobrežie Čierneho mora a prekrásne krymské hory. Teda niečo, čo najmä ľudí zo zahraničia dokáže veľmi očariť. Pravdepodobne vám ukážu, aké sú ich aktivity v oblasti rozvoja infraštruktúry. Tamojšie letiská sa pochvália rastúcimi počtami takzvaných medzinárodných letov, ktoré sú však v skutočnosti ruskými linkami. Toto všetko vo vás vyvolá pocit, že všetko je v poriadku a má to tak byť. A to vrátane ruských vojenských základní. Povedia vám, že tam nie je žiadna vojna, bombardovanie ani delostrelecká paľba. Ľudia tam žijú v pokoji a mieri. Zároveň sa tam však deje niečo neviditeľné, niečo, čo je za hranicou slobody. Je to realita, o ktorej skrátka domáci nemôžu hovoriť pravdu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy