3. Ako Moskva prepisuje históriu?

Snímka: Reuters

Kým ešte počas ukrajinskej vlády nad polostrovom si Tatári mohli povedzme pripomenúť 76. výročie Stalinových deportácií ich predkov, Rusi im po anexii túto pietnu spomienku zakázali. História sa vo veľkom prepisovala aj v ruských učebniciach dejepisu, ktoré nahradili tie ukrajinské.
Umlčiavaní sú tiež tí, čo hovoria veci, ktoré nie sú celkom v súlade s oficiálnymi postojmi Ruska. Ukrajinské mimovládne organizácie vypracovali zoznam 370 prípadov porušenia slobody prejavu. Počet nezávislých médií sa prepadol zhruba o 90 percent. A na tú zvyšnú desatinu je vyvíjaný obrovský ekonomický aj politický tlak, aby nezverejňovali veci, ktoré nehrajú podľa nôt Moskvy.

Úrady takisto zaviedli prísnu cenzúru internetu. Zablokovali desiatky ukrajinských spravodajských portálov a zakázali šíriť vysielanie televíznych aj rozhlasových staníc. A zahraniční novinári, ktorí sa kriticky vyjadrujú na adresu Moskvy, prakticky nemajú šancu Krym navštíviť. Naopak, tých lojálnych voči Putinovmu režimu Rusi sami vodia na polostrov a ukazujú im jeho prírodné aj kultúrne krásy. Prirodzene, so spokojnými svedectvami tamojšieho obyvateľstva. Temné stránky zostávajú pred nepovolanými očami skryté.

Najčítanejšie témy