1. Čo sa pre Tatárov zmenilo po anexii polostrova?

Snímka: archív

Moskva teda fakticky odmieta pripustiť, že Tatári sú na Kryme domáci. A podľa toho sa k nim od anexie aj správa. „Rusi napríklad nútia ľudí, aby sa vzdali ukrajinského občianstva a prijali ruské. Ak to neurobia, nedostanú cestovný pas a majú problémy na úradoch či v školách. Na Tatárov je vyvíjaný tlak, aby zabudli na svoj pôvod a hlásili sa k Rusom,“ tvrdí pre HN Emine Džaparovová, prvá námestníčka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.
Džaparovová je sama pôvodom krymská Tatárka a na polostrove dosiaľ žije veľká časť jej rodiny. „Od anexie však už z Krymu najmä na ostatné územia Ukrajiny utiekli tisícky Tatárov. Napokon, ja sama som jednou z nich, patrím do kategórie vnútorne presídlených osôb,“ dopĺňa Džaparovová, ktorá má vo vláde prezidenta Volodymyra Zelenského na starosti práve osud krymských Tatárov.
Dnes ich v Kyjeve a v ďalších ukrajinských mestách žijú desaťtisíce. Zelenského vláda sa o nich stará – poskytuje im rôzne formy sociálnej pomoci. Mnohí tam rozbehnú svoje podnikanie.

Napríklad ešte do minulého roka fungovala v samom centre Kyjeva – na okraji Námestia nezávislosti vo svete známejšieho pod názvom Majdan – reštaurácia Qirim, teda po tatársky Krym. Návštevníkom tam obsluha oblečená v typických tatárskych odevoch ponúkala špeciality krymskej kuchyne.

Najčítanejšie témy