5. Čo Trump dosiahol v domácej politike?

Snímka: Reuters

To sa mu sčasti podarilo výstavbou múru na hraniciach z Mexikom, kadiaľ sa do USA dostávala väčšina migrantov prichádzajúcich z krajín Strednej a Južnej Ameriky.
Trump svoj sľub o postavení múru síce splnil, ale nepodarilo sa mu dosiahnuť, aby ho zaplatilo Mexiko. Namiesto toho peniaze na stavbu šli z projektov určených na boj s drogami či z ďalších rozpočtových kapitol. Práve to sa stalo terčom ostrej kritiky a obvinení voči Trumpovi zo zlyhania v oblasti domácej politiky.
Aktuálny šéf Bieleho domu takisto nenaplnil sľub o zrušení zdravotníckej reformy svojho predchodcu Baracka Obamu – takzvanej Obamacare – a jej nahradení novou legislatívou. Návrh na zmenu tohto zákona nepresadil v roku 2017, teda v čase, keď republikáni ovládali Senát aj Snemovňu reprezentantov. Tento debakel sa zaraďuje medzi najväčšie Trumpove neúspechy na domácej scéne.

Prezident následne vyhlásil, že sa o zmenu zdravotníckeho systému pokúsi až po tohtoročných prezidentských a kongresových voľbách. Urobil tak po tom, ako ho šéf republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell varoval, že ďalšie hlasovanie pred týmto termínom nepripustí. V praxi to znamená, že Obamacare sa bude môcť opäť pokúsiť zrušiť jedine v prípade, ak budúci týždeň v utorok vyhrá prezidentské voľby.

Najčítanejšie témy