1. Podarilo sa Trumpovi postaviť ekonomiku na nohy?

Snímka: TASR/AP

V takomto stave preberal Donald Trump americkú ekonomiku od svojho demokratického predchodcu Baracka Obamu.
Práve ekonomika sa mala stať vlajkovou loďou jeho politiky. Vyhlásil obchodnú vojnu Číne, odstúpil od viacerých medzinárodných dohôd, zaviedol celý rad ciel na dovozy, americké firmy motivoval na návrat zo zahraničia domov. Aj to mu malo pomôcť zlepšiť makroekonomické čísla amerického hsopodárstva.
A v prvých troch rokoch vládnutia sa mu to skutočne aj darilo. Hneď v decembri 2017 sa republikánom podarilo v Kongrese presadiť daňovú reformu. Korporátna daň, ktorá sa predtým pohybovala od 15 do 35 percent, sa znížila na rovných 21 percent pre všetky podniky. Nižších daní sa dočkali aj bežní občania, ale len dočasne – do roku 2027.

Demokrati Trumpovi vyčítali dve veci – daňová reforma pomôže najmä bohatým Američanom a výrazne zvýši rozpočtový deficit USA. Faktom však zostáva, že počas Trumpovho prezidentovania sa čísla americkej ekonomiky skutočne začali zlepšovať. Nezamestnanosť klesla vlani na 3,7 percenta, ekonomický rast sa pohyboval medzi dvoma až troma percentami hrubého domáceho produktu a deficit zahraničného obchodu sa ešte na prelome minulého a tohto roka prepadol na 43 miliárd dolárov. Išlo o najnižšie číslo od nástupu Trumpa do Bieleho domu v januári 2017.

Najčítanejšie témy