5. Za čo kritizujú Korzičania Macrona?

Snímka: Reuters

Týka sa to predovšetkým Francúzska, ktoré desaťročia bojuje s odštiepeneckými chúťkami Korzičanov. Tí v COVID-19 vidia šancu na posilnenie svojej autonómie. „Zdravotnícku krízu chceme vyriešiť pomocou korzickej cesty. Našu stratégiu musíme realizovať priamo v teréne,“ citoval pred časom spravodajský portál Voanews Gillesa Simeoniho, šéfa korzického parlamentu.
Podľa experta na tento francúzsky ostrov Thierryho Dominiciho dáva nákaza korzickým separatistom do rúk novú zbraň. Medzi obyvateľmi ostrova sa totiž zvyšuje nespokojnosť s tým, ako rastúci počet nakazených rieši ústredná vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Ľudia na Korzike majú pocit, že ich zvolení zástupcovia chcú posunúť boj proti COVID-19 vpred, len štátna moc im zväzuje ruky,“ doplnil Dominici.

Analytici však tvrdia, že prípadné nové krajiny na mape Európy môžu na podporu zo strany Únie rovno zabudnúť. „Ak by sa aj odtrhli, priamu cestu do EÚ budú mať zablokovanú. Niektoré členské štáty ich určite nepodporia, keďže by tým mohli povzbudiť separatistické tendencie u nich doma,“ dodal Kryštof Kruliš.

Najčítanejšie témy