4. V ktorých španielskych regiónoch sa posilňujú nacionalisti?

Snímka: TASR/AP

Do hry tu vstupuje aj ekonomická otázka a prerozdeľovanie zdrojov. Katalánci sú najbohatším regiónom Španielska. Sú tak čistými platcami do štátnej pokladnice. V podstate pomáhajú chudobnejším regiónom,“ pripomína Kruliš. Práve tento fakt je jedným z hlavných argumentov katalánskych separatistov, ktorým sa nepáči aktuálny systém prispievania do štátneho rozpočtu Španielska a výdavkov z neho.
Škótsko je však opačný prípad. „Ešte keď bola ropa na vyšších úrovniach okolo sto dolárov za barel, škótska ekonomika príliš nezaostávala za anglickou. Teraz je rozdiel výraznejší. Škótsko je viditeľne chudobnejšie a Angličania ho podporujú svoimi peniazmi,“ vymenúva Kruliš jeden z dôvodov, prečo Madrid bráni svoju územnú celistvosť vehementnejšie než Londýn.
Španieli majú pritom problémy aj na inom fronte. Nacionalisti sa totiž posilňujú aj v ďalších dvoch regiónoch, ktoré sa v minulosti usilovali o vlastný štát – v Baskicku a v Galícii. V nedávnych baskických voľbách si pripísala výrazné zisky nacionalistická ľavica. Naopak, veľké straty utrpela celošpanielska ľavicová strana Podemos.

Ešte pozoruhodnejší úspech zaznamenali ľavicoví nacionalisti v Galícii, kde sa stali hlavnou opozičnou stranou v lokálnom parlamente. Zároveň získali najväčší počet poslaneckých kresiel vo svojej histórii.

Najčítanejšie témy