2. Ako portál zmenil svoju rétoriku?

Posledný úder prišiel v júli. László Bodolai, šéf Nadácie pre maďarský pokrok, ktorá je vlastníkom Indamedia Network, oznámil, že Dull nemá situáciu v redakcii pod kontrolou. To sa malo odraziť aj v prudkom prepade príjmov z inzercie. Šéfredaktor bol preto s okamžitou platnosťou odvolaný. „Politická nezávislosť Index.hu nie je ohrozená,“ ubezpečil Bodolai v liste adresovanom redaktorom.
Tí sa však takýmito uisteniami nenechali uchlácholiť. Viac ako osem desiatok z nich podalo dva dni po odvolaní Dulla výpoveď.
Server Index.hu stále funguje, jeho spravodajstvo sa však radikálne zmenilo. S útokmi na vládu je koniec. Redaktori sa o nej vyjadrujú skôr v pozitívnom zmysle. Napríklad hlavný článok z konca minulého týždňa mal titulok: „Viktor Orbán: Očkovanie bude pre každého.“ Autori v ňom oceňujú snahy vlády v boji proti koronavírusu.

Podľa samotných maďarských novinárov je nový Index.hu úplne iný, než ten, aký poznali jeho čitatelia v uplynulých dvoch desaťročiach. „Nezverejňuje síce vyslovene vládnu propagandu, zároveň však už nepíše žiadne dôležité texty, ako to robil ešte donedávna. Kvalita a tón článkov sú úplne odlišné. Môj osobný názor je taký, že Index.hu sa stal rozriedenou verziou bezvýznamného spravodajského serveru,“ uviedla pre HN novinárka Viktória Serdültová z maďarského portálu HVG.hu. Ten sa v minulosti preslávil opakovanou tvrdou kritikou politického tlaku, ktorý vláda vyvíja na nezávislé médiá v krajine.

Najčítanejšie témy