1. Prečo sa Index.hu dostal do problémov?

Snímka: Reuters

Júl 2020. Viac ako 80 redaktorov jedného z najväčších maďarských nezávislých spravodajských portálov Index.hu podáva hromadnú výpoveď. Reagujú tým na fakt, že vedenie odvolalo šéfredaktora Szabolcsa Dulla. Ten celé dva roky bojoval proti snahám kruhov blízkych vláde ovplyvňovať spravodajstvo servera, ktorý bol známy pravidelnou ostrou kritikou premiéra Viktora Orbána a jeho kabinetu.
Výsledok na seba nenechal dlho čakať. Nové vedenie a redakcia prestali zverejňovať články, ktoré mohli rozhnevať Orbána a jeho politický tábor. Aktuálne materiály sa o premiérovi vyjadrujú buď pochvalne, alebo aspoň neutrálne.

Index.hu fungoval v krajine od polovice mája 1999 a často sa zameriaval na prešľapy, ktoré štátne úrady spravili. Preto bol tŕňom v oku nielen Orbána, ale aj množstva iných predstaviteľov, ktorých kauzy jeho investigatívni redaktori pozorne rozoberali.
Ešte v roku 2018, bol Index.hu najnavštevovanejšou maďarskou webovou stránkou s priemernou dennou návštevnosťou 1,5 milióna čitateľov. Koncom marca 2020 sa však všetko zmenilo. Mediálny koncern Indamedia Network, ktorý je vlastníkom servera Index.hu, zmenil majiteľa. Päťdesiatpercentný podiel v ňom získal biznismen Miklós Vaszily, ktorý je známy blízkymi kontaktami na Orbánovu vládnu stranu Fidesz. Okrem iného riadi provládnu televíziu TV2.

Vaszily zároveň dostal pod svoju kontrolu predaj inzertného priestoru a príjmy z reklamy v Index.hu. Okamžite začal tlačiť na šéfredaktora Dulla, aby sa vyhýbal kritickým článkom na adresu Orbána. Argumentoval tým, že portál prichádza o veľké balíky peňazí z reklamných príjmov, ktoré by získal od štátom riadených firiem, ak by prestal na vládu útočiť.

Najčítanejšie témy