1. Ako zneužívajú Rusi situáciu v Bielorusku?

Snímka: Reuters

Opozícia však už pred zatvorením volebných miestností zverejnila výsledky vlastných prieskumov, podľa ktorých takmer tri štvrtiny hlasov získala Lukašenkova oponentka Svitlana Cichanovská.
Odvtedy sa desaťtisíce ľudí pravidelne schádzajú v uliciach Minska a ďalších bieloruských miest, aby požadovali opakovanie zmanipulovaných volieb či dokonca odchod Lukašenka a uznanie Cichanovskej za víťazku.
Popri masívnom nasadení špeciálnych poriadkových jednotiek a zatýkaní tisícok demonštrantov sa Lukašenkov režim pustil do boja proti opozícii aj pomocou prostriedkov takzvanej hybridnej vojny. Ide o vypnutie internetu, zavádzanie verejnosti zmanipulovanými správami v štátnych médiách, rozširovaním fake news o financovaní protestov či nasadzovaním trollov do zahraničných diskusií na sociálnych sieťach.

Situáciu v Bielorusku využíva ruská propaganda aj na posilňovanie odporu voči Západu. „Štátna televízia informuje, že Západ sa snaží destabilizovať Bielorusko na základe ukrajinského scenára. Takisto obviňuje západných lídrov z pokrytectva. Ukazuje prstom na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý vyzýva Európu na podporu protilukašenkovských demonštrácií v Bielorusku, zároveň však nemá rovnaký postoj voči protestom hnutia žltých viest vo svojej vlastnej krajine,“ cituje portál Euronews politologičku Veru Tolzovú z Manchesterskej univerzity.

Najčítanejšie témy