2. Ako na voľby zareagovali Bielorusi?

Snímka: Reuters

Medzitým sa čoraz častejšie začali na zahraničných sociálnych sieťach objavovať údajné dôkazy o manipulovaní volieb. Jeden príklad za všetky – stúpenci Cichanovskej sa dohodli, že volebný lístok s jej menom vhodia do priehľadnej urny poskladaný do harmoniky. Zábery z volebnej miestnosti ukázali urnú plnú takto poskladaných lístkov. Pritom oficiálne výsledky hovorili o jasnom triumfe Lukašenka v tejto kokrétnej volebnej miestnosti.

Proti demonštrantom režim okamžite vyslal poriadkové sily. Došlo k ostrým zrážkam, pri ktorých stovky ľudí utrpeli zranenia. Poriadkové sily použili vodné delá, zábleskové granáty či gumové projektily, mnohých ľudí surovo zmlátili obuškami. Zhruba tritisíc protestujúcich úrady zatkli. Na ich miesto však prichádzali noví a noví ľudia. V niektorých mestách protestujúci výrazne prevýšili policajtov, ktorí prestali odolávať tlaku a stiahli sa. Inde sa bezpečnostné zložky dokonca pridali k demonštrantom.

Na rozdiel od prechádzajúcich protestov z roku 2010 a 2015 sa tentoraz odpor nekonal len v Minsku, ale aj v ďalších mestách po celom Bielorusku. „Režim už jednoducho nemá kapacity na to, aby tento odpor potlačil,“ uviedol pre HN Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

Najčítanejšie témy