1. Čo ukázali prezidentské voľby?

Alexandr Lukašenko
Snímka: TASR/AP

Krajine vládne nepretržite od júla 1994. Za ten čas si okolo seba vybudoval taký mocenský či legislatívny aparát, že opozícia nemala šancu zvrhnúť ho. V prechádzajúcich prezidentských voľbách víťazil s drvivým náskokom, hoci o ich demokratickom priebehu sa dá hovoriť len veľmi ťažko. Predstavitelia opozície boli v tom lepšom prípade vyškrtávaní zo zoznamu prezidentských kandidátov, v tom horšom končili vo väzení, prípadne navždy zmizli a dodnes nie sú nájdené ani ich telá. A zahraničné organizácie hovorili o ťažkej manipulácii s výsledkami volieb.

Pred tohtoročnými voľbami vládla nádej, že sa niečo predsa len môže zmeniť. Bývalá učiteľka Svitlana Cichanovská spojila stúpencov opozície a postupne si získavala ich dôveru najmä prozápadným zmýšľaním. Sľubovala, že v prípade svojho víťazstva ukončí naviazanie krajiny na Rusko.

Ešte v nedeľu, teda v deň volieb, to pre Cichanovskú vyzeralo veľmi nádejne. Exit polly, ktoré pripravila opozícia na základe oslovenia 71-tisíc voličov, ukázali, že Cichanovská by mala získať 72 percent hlasov. Suverénne by tým zvíťazila už v prvom kole.

O to väčší šok nastal po zverejnení oficiálnych výsledkov. Tie hovoria o vyše 80-percentnej podpore pre Lukašenka. Cichanovská mala dostať len necelých 10 percent.

Najčítanejšie témy