3. Koho by prezident predbehol v historických údajoch?

V takomto veku nebol pri moci žiaden z ruských ani sovietskych lídrov.
Zároveň by ich všetkých predbehol aj v dĺžke úradovania. Rekord od socialistickej revolúcie v roku 1917 zatiaľ drží Josif Vissarionovič Stalin, ktorý Sovietskemu zväzu vládol železnou rukou 29 rokov – od Leninovej smrti v januári 1924 až po svoje vlastné úmrtie v marci 1953.
Zaujímavo vyznieva aj porovnanie Putina s vládcami celej ruskej histórie. Napríklad cárovná Katarína II. Veľká bola v druhej polovici 18. storočia pri moci 34 rokov. Tú by Putin bez problémov predbehol.
Absolútnym rekordérom v dĺžke vlády na ruských územiach je dodnes cár Peter I. Veľký, ktorý bol podľa oficiálnych historických údajov panovníkom krajiny od apríla 1682 až do októbra 1725, tedá vyše 43 rokov.

Úrad cára pritom prevzal ako 10-ročné dieťa. Reálnu moc držala v rukách jeho nevlastná sestra Žofia. Po úspešnej vzbure proti jej vláde v roku 1689 vládol Peter spoločne so svojim bratom Ivanom V. A až po jeho smrti v roku 1696 sa stal jediným faktickým vládcom Ruska ako cár Peter I. Pri moci zostal celých 29 rokov.

Najčítanejšie témy