1. Ako sa za štyri roky zmenili vzťahy s Európou?

Snímka: Reuters

Aj vďaka tomuto predvolebnému heslu, ktorým sľuboval návrat Spojených štátov na ekonomické, politické i vojenské výslnie vo svete, vyhral v novembri 2016 Donald Trump súboj o Biely dom.
Vzťahy medzi USA a EÚ dovtedy zažívali veľký rozvoj, ktorý sme pocítili aj my Slováci. Od novembra 2008 môžeme do Spojených štátov cestovať bez víz, stačí sa registrovať v elektronickom systéme ESTA. Na uľahčenie biznisu s Amerikou sa tešili aj európske firmy a podnikatelia. Od dohody, ktorá mala vstúpiť do dejín ako Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo, si sľubovali výrazné zníženie nákladov spojených s rôznymi clami, daňami či ďalšími poplatkami.
Príchodom Donalda Trumpa k moci v januári 2017 sa veľa vecí zmenilo. Jedným z prvých krokov nového prezidenta bolo zastavenie rokovaní o dohode. Šéf Bieleho domu rozpútal obchodný konflikt s Čínou a ostrými projektilmi pálil aj na európsky breh Atlantiku. „Myslím si, že Európska únia je nepriateľ, za to, čo nám robí v obchode... Človek by to nepovedal, ale sú to nepriatelia,“ povedal Trump v júli 2018 v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CBS News. Neskôr vysvetlil, že mal na mysli výlučne oblasť obchodu. V EÚ sa však tieto slová stretli so sklamaním.

Európanom sa za vlády Trumpa sťažili aj podmienky cestovania či práce v USA. Sčasti za to môže pandémia koronavírusu, v dôsledku ktorej boli lety medzi Spojenými štátmi a EÚ zastavené. Najnovšie však americký prezident avizoval, že prehodnotí udeľovanie špeciálnych pracovných víz pre vysokokvalifikovaných ľudí zo zahraničia. Predĺžil tiež minimálne do konca tohto roka vydávanie prisťahovaleckých zelených kariet. Oficiálne bolo toto rozhodnutie prijaté z dôvodu potreby vytvárať nové pracovné miesta pre Američanov, keďže nákaza koronavírusom zapríčinila rekordne vysoké úrovne nezamestnanosti.

Najčítanejšie témy