1. Čo sa stalo na himalájskej hranici?

Na území vysokohorského himalájskeho regiónu Ladakh, o ktorý sa India a Čína sporia už desaťročia, sa začiatkom minulého týždňa dostali vojaci oboch štátov do ostrých zrážok. Výsledkom je 20 mŕtvych indických vojakov. Indické médiá hovoria aj o 45 zabitých čínskych vojakoch. Toto číslo však Peking oficiálne nepotvrdil, hoci určitý počet mŕtvych príslušníkov svojich ozbrojených síl pripúšťa.
Krviprelievaním vyvrcholilo niekoľkotýždňové zhoršovanie vzťahov medzi Naí Dillí a Pekingom. K úmrtiu vojakov pri vzájomných potýčkach pritom došlo vôbec prvýkrát za ostatných 45 rokov. Takýto počet mŕtvych si však boje indických a čínskych ozbrojených síl vyžiadali naposledy v roku 1962 počas vojny, ktorá trvala mesiac.
Zrážky sa podľa Ivany Karáskovej, analytičky Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky objavili už pomerne tradične vo vysokých nadmorských výškach na mieste, kadiaľ vedie sporná hranica medzi Indiou a Čínou.

Zatiaľ sa však svet vypuknutia otvoreného konfliktu medzi oboma jadrovými veľmocami obávať nemusí. „Hoci to bola po dlhej dobe prvá ozbrojená zrážka, kde zahynuli vojaci, ide skôr o periodické vyhrotenie spornej situácie na miestach a spôsobom, na ktorý sú obe strany viac-menej zvyknuté, než o niečo nového. Čínska aj indická strana sú si vedomé potenciálu eskalácie a snažia sa teraz napätie znížiť,“ pripomenula pre HN Karásková.

Najčítanejšie témy