7. Češka v New Yorku pre HN: Akoby sme sa vrátili v čase o 200 rokov späť

Snímka: Reuters

Demonštrácie proti policajnej brutalite zasiahli už aj New York. Dochádza počas nich k vážnym násilnostiam?
Protesty v New Yorku už tretí deň pokračujú na niektorých vopred plánovaných miestach. Cez deň sú pomerne pokojné. Všetci majú rúška, navzájom si pomáhajú a rozdávajú vodu, dezinfekciu, prvú pomoc či niečo na jedenie. Práve v pondelok som zažila nový spôsob demonštrovania v tichosti a mieri. Tí, čo naďalej ničia mesto a pamiatky, nemajú s protestným hnutím nič spoločné.

Ako vyzerá priebeh takéhoto protestu?
Väčšinou sa začne v jednej lokalite, odkiaľ sa následne tisíce ľudí vydajú do ulíc. Prechádzajú nimi a pritom kričia heslá ako Na životoch černochov záleží, Žiadna spravodlivosť – žiadny mier či Mlčanie bielych je násilie. Cez deň nikto nič neničí. Mnohí ľudia tlieskajú z automobilov a domov a protesty podporujú.

V noci je to iné?
Áno, hneď, ako sa zotmie, veci sa menia. Avšak tí, čo po nociach rabujú a ničia mesto, s protestom nemajú nič spoločné. Prevažne sú to deti a organizované gangy. Schádzajú sa tu ľudia z iných miest. Niektorí sú bieli fanatici a anarchisti. Sprevádza ich túžba po ničení a smrti. V New Yorku žijú ľudia z celého sveta všetkých farieb pleti úplne v pokoji. A teraz ako keby sme sa vrátili o 200 rokov dozadu. Máme nariadené byť doma od 11. hodiny večer do piatej hodiny ráno. Všade počuť len samé helikoptéry.

Bude to mať podľa vás vplyv na obľúbenosť prezidenta Trumpa?
Myslím si, že popularitu Trumpa to určite znižuje, ale ešte len uvidíme, do akej miery. New York City je v šoku, najlepšie ulice v krásnej štvrti Soho sú úplne zničene. Je veľmi smutné pozerať sa na to.

Najčítanejšie témy