3. Aké fakty vyšli o zákroku najavo?

Práve tomu mnohí dávajú za vinu polarizovanie krajiny.
Hnev ľudí stúpal zároveň s tým, ako médiá začali zverejňovať šokujúce fakty o zásahu. Ukázalo sa, že policajt Thomas Lane vytiahol po príchode na miesto činu na Floyda zbraň, hoci ten pokojne sedel s ďalšími dvoma ľuďmi v aute a na takýto postup mu nedal žiaden dôvod.

Po tom, ako sa Floyd ocitol na zemi a zostal tam ležať, mu ďalší policajt Derek Chauvin kolenom pritlačil krk. „Kľačal mu na ňom takmer deväť minút, vrátane temer troch minút, keď už Floyd neodpovedal a zjavne stratil vedomie,“ uviedla spravodajská stanice CBS. Štyroch zasahujúcich policajtov už prepustili zo služby a Chauvina obvinili z vraždy tretie
Neskôr vyšli najavo podrobnosti z Floydovho života. V Minneapolise žil niekoľko rokov po tom, ako sa sem presťahoval zo svojho rodného mesta Houston v štáte Texas. Donedávna pracoval v Minneapolise ako vyhadzovač. Podobne ako milióny ďalších Američanov všas v čase koronakrízy stratil prácu.

Podľa majiteľa potravín Mikea Abumayyaleha, ktorý sa v čase incidentu na mieste nenachádzal, bol Floyd v obchode pravidelným návštevníkom. „Mal vždy priateľský výraz v tvári, bol milým zákazníkom, ktorý nikdy nespôsobil žiadne problémy,“ citovala Abumayyaleha televízna stanica NBC.

Najčítanejšie témy