4. Aké vzťahy nás čakajú s Britmi a Američanmi?

Snímka: Reuters

Tá na prelome januára a februára tohto roka definitívne vystúpila z Únie a bude si nanovo budovať porozvodové kontakty s kontinentálnou Európou.
Kým však ekonomické vzťahy zažijú zrejme poriadny otras, tie politické by sa príliš meniť nemali. Británia zostane našim spojencom v Severoatlantickej aliancii. Momentálne nie sú v jej vzťahoch so Slovenskom žiadne výraznejšie problémy. Kartami môže zamiešať budúcnosť početnej slovenskej enklávy, keďže v Británii žijú a pracujú desaťtisíce našich rodákov. Britská vláda však sľúbila, že brexit sa občanov krajín Európskej únie žijúcich na ostrovoch dotkne len v minimálnej miere.

Otázkou však zostáva ďalší vývoj našich vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré sa budú odvíjať predovšetkým od novembrových volieb nového šéfa Bieleho domu. Za vládnutia súčasného prezidenta Donalda Trumpa došlo k niekoľkým slovným prestrelkám medzi USA a Európou, pričom sa začali skloňovať pojmy ako obchodná vojna. Ak Trump potvrdí svoju pozíciu aj pre svoje druhé funkčné obdobie, vzťahy s Washingtonom zrejme zostanú na aktuálnej úrovni. Ak by vyhral demokratický kandidát, pravdepodobne by sa mierne zlepšili. Podobne ako v prípade Británie sa to však týka najmä ekonomickej oblasti. Po politickej aj bezpečnostnej stránke sú Spojené štáty stále našim kľúčovým spojencom.

Najčítanejšie témy