3. Pomôžeme vyriešiť konflikt na Ukrajine?

Snímka: FB Andreja Danka

Navyše, naša diplomacia zohrávala za súčasnej vlády dôležitú úlohu v hľadaní riešenia konfliktu na východe Ukrajiny. Minister Lajčák viackrát navštívil nielen Kyjev, ale aj Donbas či Moskvu. V septembri minulého roka navštívila prezidentka Zuzana Čaputová svojho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, expremiér Robert Fico zase viackrát letel za ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Dá sa preto očakávať, že práve urovnanie vzťahov medzi Moskvou a Kyjevom bude jednou z priorít slovenskej zahraničnej politiky. Opäť pritom platí podobný predpoklad, ako v prípade našich vzťahov s NATO a EÚ. Veľa bude záležať od toho, ktorá strana dosadí svojho človeka na post šéda diplomacie. Miroslav Lajčák dal v posledných mesiacoch viackrát najavo, že v ministerskej pozícii nemieni v novej vláde pokračovať, ani keby dostal túto ponuku. Ak by bol novým ministrom člen súčasnej vládnej koalície, najmä SNS, nedalo by sa vylúčiť zblíženie s Ruskom. Napokon, túto orientáciu viackrát preukázal šéf strany Andrej Danko návštevami Moskvy či vystúpením v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu.

Okrem toho by naša zahraničná politika mala aj naďalej zohrávať významnú úlohu na Balkáne, kde si vďaka viacerým našim diplomatom vybudovala silné meno. Bude to dôležité najmä z hľadiska postupnej integrácie krajín ako Albánsko, Srbsko či Severné Macedónsko do Európskej únie.

Najčítanejšie témy