1. Čo sa mení po prvom februári?

Snímka: Reuters

V praxi to znamená, že sa obom stranám podarilo vyhnúť tvrdému brexitu. Až do konca tohto roka bude plynúť prechodné obdobie, počas ktorého zostanú v platnosti všetky doterajšie dohody a regulácie Európskej únie.
Do Británie tak naďalej budeme môcť cestovať len na občianske preukazy, volať z nej domov zo svojich mobilných telefónov za ceny ako v ostatných krajinách Európskej únie a tak ako doteraz v nej pracovať či využívať sociálny aj zdravotnícky systém. Naše firmy budú môcť vyvážať na ostrovy svoje tovary bez ciel, rovnako tak budeme v našich obchodoch nakupovať britské tovary bez colnej prirážky.

V priebehu tohto roka dôjde len k formálnym zmenám, ktoré sa bežného človeka príliš nedotknú. Na summitoch už budú iba zástupcovia európskej dvadsaťsedmičky, britská vlajka zmizla spred inštitúcií EÚ a europarlament opustilo 73 britských poslancov. Dobrá správa pre Slovensko znie, že dostalo 14. europoslanca. Novou poslankyňou europarlamentu sa stáva Miriam Lexmann, ktorá by mala oficiálny sľub zložiť na februárovom plenárnom zasadnutí.

Najčítanejšie témy