1. Prečo v Indii rastie napätie?

Snímka: Reuters/Francis Mascarenhas

Krajine vládne od mája 2014 šéf nacionalistickej Indickej ľudovej strany Naréndra Módí, ktorý vo vlaňajších parlamentných voľbách suverénnym spôsobom potvrdil svoju dominanciu na domácej politickej scéne. Vo svojej predvolebnej kampani sľúbil obyvateľom novú modernú Indiu, ktorá sa zaradí medzi svetové superveľmoci. „Táto krajina zažila vlády, ktoré dokázali ponúknuť iba slogany. Teraz prvýkrát vidíme rozhodnú vládu, ktorá vie, ako dosiahnuť riešenie,“ povedal Módí na jednom z predvolebných zhromaždení.
Jeho kampaň prebiehala v čase vyhrotenia napätia medzi prevažne hinduistickou Indiou a zväčša moslimským Pakistanom. Konflikt predovšetkým o sporné územia Kašmíru vyvrcholil niekoľkými útokmi. Pri samovražednom atentáte v južnej časti indického Kašmíru zahynulo v polovici februára minulého roka 42 indických vojakov. K zodpovednosti za násilnú akciu sa prihlásili pakistanskí radikálni moslimovia.

Tieto útoky ešte viac posilnili protimoslimské nálady majoritného hinduistického obyvateľstva v Indii. Nepriateľské vzťahy s Pakistanom pritom trvajú od získania nezávislosti oboch krajín od Británie v roku 1947.

Najčítanejšie témy