2. Kto bude v Rusku vládnuť?

Snímka: Reuters

Z premiérskeho postu rezignoval Dmitrij Medvedev. Na jeho miesto nastúpil málo známy dlhoročný šéf Federálnej daňovej služby Michail Mišustin. Toho Putin o deň neskôr vymenoval do funkcie člena Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.
Podľa odborníkov má tento Putinov ťah hneď niekoľko významov. Čoraz neobľúbenejšieho a nevýrazného Medvedeva „odsunul“ na novovytvorený post námestníka šéfa Bezpečnostnej rady. Do viditeľnej funkcie premiéra posadil človeka z ekonomického prostredia. Bežnému Rusovi to má evokovať dojem, že Putinovi skutočne záleží na zlepšení ekonomickej situácie v krajine. Jedným z dôvodov poklesu jeho popularity sú totiž aj nepopulárne reformy, medzi ktoré bezpochyby patrí i zvýšenie veku odchodu do penzie o päť rokov.

Skrytým významom je práve príprava na situáciu, ktorá nastane o štyri roky. Experti sa domnievajú, že Putin si už teraz vytvára taký budúci režim, ktorý bude voči nemu lojálny, zabráni politickým turbulenciám po jeho odchode a zabezpečí mu pokojné dožitie i vplyv nad krajinou. „Všetkým v Rusku je jasné, že Putin tam nebude donekonečna. Ak sa proces odovzdania moci nezvládne, nesie to so sebou veľké riziká otrasov, ktoré môžu viesť i k vážnej destabilizácii. Tá môže byť spojená aj s dezintegráciou a emancipáciou regiónov,“ cituje Český rozhlas odborníka na Rusko Jana Šíra.

Najčítanejšie témy