6. Prečo túto časť sveta rozdeľuje aj šport?

O Blízkom východe to platí dvojnásobne. Bohaté arabské krajiny sa predbiehajú v tom, kto dokáže k sebe pritiahnuť úspešnejšieho športovca alebo prestížnejšie podujatie.
Bohatí šejkovia si radi kupujú futbalové mužstvá z francúzskej, anglickej či ďalších prominentných líg. A do svojich klubov lákajú špičkových futbalistov z európskych líg. Príkladom je slovenský reprezentant Vladimír Weiss, ktorý takmer šesť rokov hrával najvyššiu katarskú súťaž.
Práve Katar získava v športovej sfére zrejme najvýraznejšie body. O dva roky bude napríklad hostiť futbalové majstrovstvá sveta, čo je v arabskom svete mimoriadne cenená záležitosť. Triumf Kataru v súboji o právo usporiadať futbalový šampionát predýchavali ostatné arabské krajiny len veľmi ťažko. Práve od nich sa často ozývali hlasy, že Katar si toto právo kúpil u skorumpovaných funkcionárov.

Čoraz viac globálnych športových podujatí organizuje aj Saudská Arábia. Uplynulý víkend hostila boje o Španielsky superpohár, v ktorých sa stretli štyri najlepšie španielske futbalové tímy. Víťazom sa stal Real Madrid, ktorý patrí v arabských štátoch medzi najpopulárnejšie kluby.
Ostré súboje zvádzajú arabské krajiny aj o právo usporiadať preteky seriálu formuly jeden. V uplynulých rokoch sa to pravidelne darilo Bahrajnu a Spojeným arabským emirátom. O toto právo vytrvalo bojujú aj Katar a Saudská Arábia. Tá zaznamenala iný úspech – práve v týchto dňoch prebieha výlučne na jej území 42. ročník prestížnych motoristických vytrvalostných pretekov Rallye Dakar.

Najčítanejšie témy