2. Kto chce byť lídrom regiónu?

Snímka: Reuters

Práve Kurdi, ktorých žije dohromady podľa odhadov 35 až 40 miliónov, sú považovaní za najpočetnejší národ sveta bez vlastného štátu. Nikým neuznaný Kurdistan je dnes rozdelený medzi Turecko, Irak, Irán a Sýriu. V minulosti kurdské jednotky podnikali útoky predovšetkým na turecké ciele. V posledných rokoch sa však preslávili tým, že ich milície výrazne pomohli koaličným vojskám poraziť Islamský štát. Teraz sa nad nimi opäť sťahujú mračná. Turci, ktorých vojenská aj diplomatická sila pod vedením prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana rýchlo rastie, totiž s nimi zaobchádzajú tvrdou rukou nielen v Turecku, ale aj v okolitých krajinách, najmä Sýrii. V Istanbule či Ankare sa dokonca čoraz hlasnejšie ozývajú hlasy volajúce po obnovení starej slávy Osmanskej ríše.
Narastajúci vplyv Turecka v regióne Blízkeho východu sa však príliš nepozdáva ďalším veľkým hráčom, hlavne Saudskej Arábii. Predovšetkým mimoriadne ambiciózny korunný princ Salmán dáva najavo, že práve Rijád bude udávať tempo a nestrpí žiaden náznak odporu.

Hoci Turecko a Saudská Arábia sú väčšinovo sunnitské krajiny, najmä túžba po moci a vplyve stoja za postupným zhoršovaním ich vzťahov. Navzájom si napádajú vlastné diplomatické aktivity, ich médiá útočia na politické vedenie súpera a ochladili sa ich aj obchodné kontakty. Jedným z posledných úderov do ich vzťahov bola vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorý bol známym kritikom vlády v Rijáde, predovšetkým princa Salmána. Spolupracovníka amerického denníka Washington Post či ďalších prestížnych západných médií začiatkom októbra 2018 zavraždilo a následne sa zbavilo jeho tela saudskoarabské komando na konzuláte tejto krajiny v tureckom Istanbule.

Najčítanejšie témy