8. Pád Boeingu a ďalšie tragédie

Na Veľkú noc zasiahli tri kresťanské kostoly aj tri luxusné hotely navštevované západnými turistami na Srí Lanke teroristické útoky, ku ktorým sa prihlásili miestni radikálni islamisti. Atentáty si vyžiadali celkovo 259 obetí vrátane 45 cudzincov. Medzi nimi boli aj tri zo štyroch detí dánskeho miliardára Andersa Holcha Povlsena, šéfa odevnej značky Bestseller.
Českom v polovici decembra otriasol útok šialeného strelca Ctirada Vitáska, ktorý v čakárni ostravskej fakultnej nemocnice zastrelil sedem ľudí. Pri následnej naháňačke s políciou otočil zbraň proti sebe a spáchal samovraždu.
Jedna z najväčších tragédií roku 2019 sa priamo týkala aj Slovenska. V marci sa v blízkosti etiópskeho mesta Bishoftu zrútilo lietadlo Boeing 737 MAX 8 leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines 302. Haváriu stroja smerujúceho z ertiópskej metropoly Addis Abeba do kenského hlavného mesta Nairobi neprežil nikto zo 157 osôb na palube. Medzi obeťami boli aj štyria Slováci – manželka, syn aj dcéra poslanca Národnej rady Antona Hrnka, ako i charitatívna pracovníčka Danica Olexová z organizácie Dobrá novina, ktorá pôsobila ako projektová manažérka v Keni.

Ako ukázalo neskoršie vyšetrovanie, príčinou nehody bol chybný softvér, ktorý po štarte nasmeroval lietadlo k zemi. Keďže išlo v krátkom čase o druhú takúto nehodu na rovnakom type lietadla, všetky stroje Boeing 737 MAX 8 boli po celom svete uzemnené. Toto opatrenie prinieslo miliardové škody nielen Boeingu, ale aj leteckým spoločnostiam či cestovným kanceláriám, ktoré nemali ako dopraviť turistov na dovolenky.

Najčítanejšie témy