2. Ako bojovať proti internetovej kriminalite?

Snímka: Profimedia.cz

„Práve v Estónsku sa od roku 2008 pod hlavičkou NATO každoročne konajú cvičenia Cyber Coalition. Experti NATO aj partnerských krajín sa na nich učia, ako
čeliť znepriateleným hackerom,“ uviedol estónsky expert na kybernetickú bezpečnosť Andres Kuusk. Na cvičeniach sa každý rok zúčastňujú aj slovenskí odborníci.
Tým druhým dôvodom je fakt, že Estónsko sa dnes považuje za európskeho a zároveň jedného z globálnych lídrov v oblasti digitalizácie a ochrany pred kybernetickou krimialitou. Aj z obáv pred ruskými útokmi vláda v Tallinne investovala obrovské peniaze do vývoja technológií, ktoré by zločinecké aktivity mali nielen rýchlo odhaliť, ale by krajinu pred nimi dokázali účinne ochrániť.
Estónci však ani zďaleka nie sú jediným terčom ruských hackerov. Západné tajné služby sa snažia zhromažďovať dôkazy, že kruhy blízke Kremľu stoja za útokmi po celom svete. Americké a britské spravodajské agentúry tento mesiac oznámili, že odhalili ruskú hackerskú skupinu Turla. Tá mala pracovať pre ruskú Federálnu bezpečnostnú službu. Turla podľa západných zistení tajne infiltrovala iránsku sieť hackerov APT34.

Prostredníctvom nej v priebehu uplynulého 1,5 roka podnikala útoky na viac ako dve desiatky krajín, prevažne na Blízkom východe. Turla pritom využívala nástroje APT34, takže podozrivými z útokov sa stali práve Iránci.
Popri Rusku sa pritom v súvislosti s podozreniami z vládou podporovaných hackerských aktivít hovorí aj o iných krajinách. Podobné obvinenia padajú aj na adresu Severnej Kórey, Číny či ďalších krajín.

Najčítanejšie témy