6. Podporuje integráciu do EÚ nový prezident?

Snímka: TASR

„Európa aj Spojené štáty nás v pláne, ako dosiahnuť mier na východe Ukrajiny, veľmi podporujú. Ako však viackrát povedal prezident, je to dlhodobý a veľmi náročný plán,“ zdôraznila pre HN Julia Mendelová, hovorkyňa prezidenta Zelenského.
Podľa nej je totiž veľmi jednoduché ukázať opačnej strane agresiu a požadovať od nej vyhrážaním sa hrubou silou splnenie svojich požiadavok. Je však veľmi ťažké presadiť svoj plán čisto diplomatickými schopnosťami, pomocou takzvanej mäkkej sily, a zároveň zostať v pozícii silnej ochrany záujmov svojej krajiny.
Práve o ukončení vojny na Donbase hovorila so Zelenským počas septembrovej návštevy Kyjeva aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Vaša hlava štátu vyjadrila veľkú podporu našej krajine aj proreformným snahám. Každý predovšetkým chce to, aby sa čím skôr ukončila vojna. Toto je jediný vojnový konflikt, ktorý sa momentálne odohráva v Európe,“ podčiarkla Mendelová.

Vojna podľa nej rujnuje nielen Ukrajinu, ale prináša ťažké ekonomické straty každému vrátane Európy a Spojených štátov. Má zároveň veľký dosah na budúcnosť Ukrajiny, predovšetkým na obyvateľov a ľudský kapitál krajiny. Veľa Ukrajincov totiž odchádza na Západ, hlavne do krajín EÚ a USA. Podľa Mendelovej je pritom zahraničná politika Kyjeva orientovaná práve na Európu.

Najčítanejšie témy