5. Podarí sa na východe Ukrajiny dosiahnuť mier?

Snímka: Reuters

Po Porošenkovi nastúpil v máji tohto roka do úradu hlavy štátu komik Volodymyr Zelenskyj, ktorý sľubuje ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny. Práve dosiahnutie mieru by mohlo Ukrajine pomôcť v jej integračnom procese. „Samozrejme, mier je pre nás prioritou. Mierový proces prebieha a my sa v ňom spoliehame na pomoc od európskych partnerov, predovšetkým Nemecka a Francúzska. Takže áno, úloha Európskej únie predovšetkým na východe Ukrajiny je veľmi veľká,“ pripomenul pre HN Sviatoslav Juraš, najmladší poslanec ukrajinského parlamentu a člen strany Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského.
S mierovým plánom naposledy prišiel nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Podľa tohto plánu by územia ovládané povstalcami dostali špeciálny status. „Ak sa podarí dosiahnuť mier na východe Ukrajiny, bude to mimoriadny úspech nielen našej krajiny, ale aj celej Európy. Bude to veľký príspevok k všeobecnej myšlienke európskeho projektu,“ doplnil Juraš.

Integrácia Ukrajiny do EÚ však podľa neho bude záležať od viacerých faktorov. „V konečnom dôsledku o tom rozhodnú vo voľbách občania nielen Ukrajiny, ale aj európskych krajín. Ja som sa zúčastnil na revolúcii na Euromajdane a navštevoval som krajiny naprieč celou Európou. A viem, že Únia momentálne prechádza mnohými náročnými procesmi. Otázkou je, či ju tieto procesy robia silnejšou, alebo ju oslabujú. A aj od toho bude závisieť náš prípadný vstup do Únie,“ uzavrel Juraš.

Najčítanejšie témy