3. Ako dopadla ukrajinská revolúcia?

Podľa nich zvíťazil Janukovyč o takmer tri percentá. A to i napriek tomu, že všetky povolebné odhady pripisovali triumf Juščenkovi, a to až o deväť percent. Putin Janukovyčovi zablahoželal dokonca ešte pred oficiálnym zverejnením výsledkov, čo len posilnilo podozrenia, že za zmanipulovaním volieb stojí Kremeľ.

Dôsledkom tohto vývoja bol fakt, že na kyjevské Námestie nezávislosti, známe aj ako Majdan, vyšli desaťtisíce ľudí. Mnohí, ktorí prišli zo vzdialenejších kútov Ukrajiny, si na Majdane dokonca postavili stany. V chladnom počasí vydržali stanovať na námestí niekoľko týždňov, až kým v opakovaných voľbách nezvíťazil s takmer osempercentným rozdielom Viktor Juščenko a nestal sa v januári 2005 tretím ukrajinským prezidentom. Udialo sa tak po tom, ako ukrajinský najvyšší súd zrušil výsledky predchádzajúcich volieb a nariadil ich opakovanie.

Juščenkova päťročná vláda však bola poznamenaná početnými korupčnými škandálmi aj konfliktmi s premiérkou Juliou Tymošenkovou, ktorá bola popri ňom druhou hlavnou tvárou Oranžovej revolúcie. Ľudia boli z tohto vývoja takí znechutení, že v nasledujúcich prezidentských voľbách vo februári 2010 zvíťazil Juščenkov úhlavný rival Viktor Janukovyč.

Najčítanejšie témy