To, že odtrhnutie a vytvorenie nového štátu je z hľadiska medzinárodného práva možné iba v extrémnych prípadoch potvrdil aj najvyšší súd v Kanade. Aj táto krajina totiž mala problémy so separatistickými hnutiami, vlastný štát chcela totiž časť obyvateľov regiónu Quebecu.

Podľa Steriovej Najvyšší súd vtedy rozhodol, že jednotlivé skupiny majú právo na vnútorné sebaurčenie. „Ale iba niektoré skupiny, ako tie, ktoré sú pod nadvládou, kolonizáciou či útlakom môžu mať právo aj na externé sebaurčenie. No iba v prípade extrémnych podmienok a toto právo sa aplikuje len na kolonizované a ťažko prenasledované národy.“

V protiklade s tým je rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvoru o tom, či Kosovo vyhlásením nezávislosti porušilo medzinárodné právo.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy