2. Koľko tisícročí už je cisárska rodina na tróne?

Snímka: TASR

Kým Slováci, Česi, Američania, Rusi či ďalšie národy rozhodujú o svojej hlave štátu každé štyri alebo päť rokov a jeden človek väčšinou nemôže túto funkciu zastávať viac ako dve za sebou idúce obdobia, v monarchiách je to inak. Napríklad kráľovná Alžbeta II. vládne Británii a ďalším krajinám Spoločenstva národov už viac ako 67 rokov.

Unikátny rekord však v tomto smere držia Japonci, konkrétne cisársky rod Jamato. Ten vládne východoázijskej ostrovnej krajine nepretržite od roku 660 pred naším letopočtom, keď ho podľa legendy založil prvý cisár Džimmu. Odvtedy drží rod žezlo nad Japonskom už takmer 2 680 rokov.

Za ten čas sa na tróne vystriedalo 125 cisárov. Včera naň nastúpil v poradí už 126. panovník, 59-ročný cisár Naruhito. V praxi to znamená, že pri moci každý z nich priemerne vydržal viac ako dve desaťročia. Prirodzene, niekto viac, iný menej.

Jedným z tých výkonnejších bol Naruhitov starý otec Hirohito, ktorý Japonsku vládol 63 rokov. Pre bližšiu predstavu súvislostí – na trón sa posadil len osem rokov po skončení prvej svetovej vojny, Japonsko zaviedol po boku Hitlerovej Tretej ríše a Mussoliniho Talianska do bojov druhej svetovej vojny a zomrel len pár mesiacov pred Nežnou revolúciou v Československu.

Hirohitov syn Akihito vydržal pri moci tri desaťročia. Z funkcie odstúpil koncom apríla tohto roka, aby panovanie prenechal svojmu synovi Naruhitovi. Akihito sa tak stal prvým japonským cisárom za posledné dve storočia, ktorý abdikoval. Naruhito síce Japonsku vládne už od mája, oficiálne však na trón zasadol až včera.

Najčítanejšie témy